O skupine Mubea

Naše poslanie

Skupina Mubea je svetovým lídrom na trhu vo vývoji a výrobe automobilových výrobkov s jedinečnými vlastnosťami, ktoré znižujú váhu vozidiel a prispievajú tak k ochrane životného prostredia znížením emisií CO2.

Sme odhodlaní vytvárať udržateľný rast podniku, ktorý poskytuje hodnotu pre zákazníkov, zamestnancov, akcionárov a životné prostredie. Ako rodinný podnik sa snažíme dosiahnuť dlhodobú finančnú stabilitu a ziskovosť.

Naše zameranie na technickú inováciu a prevádzkovú dokonalosť je motivované našou ambíciou stať sa jedným z Top 100 svetových automobilových dodávateľov do roku 2020. Naše výnimočné technologické know-how je uplatňované taktiež na výrobky vo všeobecnom priemysle.

Toto chceme dosiahnuť prostredníctvom našich vysoko cenených, kvalifikovaných, motivovaných a rozmanitých ľudí, ktorým ponúkame dlhodobú individualizovanú kariéru.

Mubea v číslach

4Kontinenty
20Krajín
50Výrobných závodov
100A viac rokov skúseností
600Učňov
15000Zamestnancov
Čo o nás možno neviete?

Sme lídrom technologických inovácií v automobilovom svete.

Pre koho vyrábame

Na Slovensku vyrábame automobilové súčiastky pre celý svet

ZÁVOD KEŽMAROK

V Kežmarku budeme vyrábať inovatívne a odľahčené produkty pre automobilový priemysel. Vďaka kvalifikovaným pracovníkom a vysokej úrovni automatizácie výroby dodávame zákazníkom produkty tej najvyššej kvality.

Viac tu

Naša cesta históriou

1916

Založenie spoločnosti

27. júla 1916 došlo k uzatvoreniu nájomnej zmluvy. Prostredníctvom tejto zmluvy prenajal vdovec Josef Vigener Josefovi Muhrovi továrenskú budovu, ktorá stála v jeho záhrade v mestečku Attendorn. Cena predstavovala 230 mariek ročne a začiatok nájmu sa datuje od 1. augusta 1916. Tento dátum sa považuje za oficiálny termín založenia spoločnosti. Zo záznamov vieme, že počiatky prvej remeselnej výroby listových a skriňových pružín sa datujú až do roku 1914.

1920

Zrodenie spoločnosti Muhr und Bender

List datovaný 28. septembra 1920 a adresovaný obvodnému súdu je možné považovať za akýsi rodný list firmy. Do podniku vstupuje ako osobne ručiaci spoločník pán Ludwig Bender a vzniká tak nové a finálne meno spoločnosti Muhr & Bender.

1931

Obchodná značka Mubea

Od 12. novembra 1931 sú produkty podniku označované vlastnou obchodnou značkou, ktorá bola prepožičaná Ríšskym patentovým úradom v Berlíne “na základe zákonov na ochranu označovania tovaru”. Názov Mubea, z ktorého sa už dávno stal ustálený výraz, sa skladá zo začiatočných písmen priezvisk obidvoch vlastníkov firmy Mu(hr), Be(nder) a A(ttendorn).

1934

Štartovací výstrel na dráhu úspešného vzdelávania

Spoločnosť Mubea sa kontinuálne rozrastá a pociťuje potrebu vychovávať svojich vlastných odborníkov. Dôležitým dátumom v histórii spoločnosti sa teda stáva november 1934, kedy došlo k založeniu učňovského oddelenia. V prvom roku tu bolo 19 učňov, z ktorých jedenásť prešlo výučbou až k úspešnému zakončeniu.

1938

Úmrtie otca zakladateľa

Celoživotné úsilie a výkony Josefa Muhra staršieho, ktorý v podniku vykonával rôzne úlohy, sú hodné úprimného uznania. Ešte ako dieťa cisárskej doby, sám napoly sirota a skoro zasiahnutý ranami osudu, vybudoval spoločnosť, ktorá bude trvať po generácie. Ako kováč reťazí a továrenský robotník závislý na mzde čoskoro rozpoznal hodnotu nezávislého a samostatného života. S disciplínou, usilovnosťou a fantáziou hľadal až do svojej staroby stále nové pracovné postupy a nebál se experimentovať. Týmito vlastnosťami vyniká aj jeho syn, ktorý nastupuje na otcovo miesto.

1953

Založenie pobočky v Južnej Afrike

Podnik Mubea expanduje a svoju prvú pobočku mimo sídla firmy v Attendorne zakladá v Krugersdorpe. Tento podnik bol zamýšľaný ako prostriedok na zabezpečenie exportného trhu a sústredil sa predovšetkým na výrobu pružín a klieští na plech pre remeselné prevádzky. História prvej pobočky mimo sídla firmy v Attendorne však nie je príkladom úspešného kroku – k uzavretiu tejto prvej výrobnej pobočky došlo v roku 1985.

1950-1960

Na ceste nahor

Na začiatku 50. rokov bola firma Muhr & Bender rovnako ako doteraz najväčším výrobným podnikom v okolí a prenikala ďalej do sveta, čo potvrdzuje aj účasť na mnohých veľtrhoch. Dokumenty z podnikového archívu dokladujú v samotnom roku 1951 účasť produktov Mubea na piatich rôznych výstavách.

Fotografie z medzinárodnej automobilovej výstavy vo Frankfurte, z veľtrhu domácich zariadení v Kolíne nad Rýnom a z prvej Európskej výstavy obrábacích strojov v Paríži názorne ukazujú všetku snahu, ktorú attendornská firma vynaložila na svoje prezentácie na veľtrhoch.

1966

Muhr und Bender - prvé polstoročie

1500 zamestnancov a sústavne vzrastajúci export do 92 krajín – na to mohla byť spoločnosť Mubea pyšná presne 50 rokov od svojho založenia. Symbol spoločnosti sa stáva na svetových trhoch a veľkých výstavách v Európe a zámorí značkou vysokej kvality.

1982

Odvážny kúsok: Amerika

Po mnohých rokovaniach vo Wolfsburgu a v Detroite a po mesiacoch príprav bola podpísaná zmluva s automobilkou VW a bolo rozhodnuté o umiestnení závodu v meste Florence v štáte Kentucky. Po následnej takmer šesťmesačnej prípravnej práci sa uprostred júna 1982 začala výroba prvých pružín pre nápravy.

1984

Zomiera spoluzakladateľ spoločnosti Josef Muhr mladší

Pred takmer sedemdesiatimi rokmi založil v roku 1916 uprostred 1. svetovej vojny so svojim otcom spoločnosť Muhr und Bender. Úspešný vývoj tejto spoločnosti je jeho celoživotným dielom. Vďaka jeho nasadeniu a nápadom sa zo značky Mubea stal známy a cenený symbol.

1995-1998

Priemyselné ťaženie do Českej republiky

Spoločnosť Muhr und Bender patrila medzi prvé podniky, ktoré rozpoznali hospodársky potenciál Českej republiky. Toto poznanie viedlo k vzniku a rozvoju dvoch závodov, ktoré sa v rámci celého koncernu radia medzi tie absolútne najvýznamnejšie a ktoré naďalej posilňujú svoje postavenie.

1997-2000

Mubea do Brazílie

Ďalší strategický rozvoj spoločnosti bol zameraný na Južnú Ameriku, konkrétne na Brazíliu. Keďže v 90. rokoch boli v tejto krajine zastúpení takmer všetci zástupcovia výrobcov automobilov a importy európskeho dodávateľského priemyslu boli značne zaťažené brazílskymi clami, rozhodla sa spoločnosť Mubea založiť výrobnú pobočku 130 km od Sao Paula.

2005-2010

Budovanie aktivít v Indii

V roku 2005 začala spoločnosť Mubea obchodnú činnosť a otvorila obchodnú kanceláriu v Dillí. Dodávať na indický trh zvonku je pre vysoké prepravné náklady a dovozné clá z dlhodobého hľadiska ekonomicky nevýhodné. V marci 2007 bola preto založená výrobná pobočka sídliaca blízko finančnej metropoly Bombaj.

2016

Mubea 100 | years

Celosvetové oslavy sprevádzajú toto významné jubileum spoločnosti. Z 10 zamestnancov v roku 1916 sa ich počet zvýšil na 13 000. Výrobná plocha sa zo 100 m² navýšila na viac ako 500 000 m² a počet pobočiek stúpol o 35. Spoločnosť Mubea sa vďaka svojmu inovatívnemu prístupu radí medzi najvýznamnejšie podniky pôsobiace v oblasti automotive a so svojimi smelými plánmi hľadí v ústrety budúcnosti.

2018

Expanzia na Slovensko

Slovensko vďaka svojmu strategickému umiestneniu v rámci regiónu, priaznivému politickému prostrediu a vysokej kvalifikácii zamestnancov bolo jasnou voľbou pri ďalšej expanzii spoločnosti. Výrobný závod v Kežmarku je významným partnerom okolitých závodov Mubea a určuje moderný a efektívny trend, ktorým sa spoločnosť Mubea chce riadiť aj v budúcnosti.

Looking to the future

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com